احسان دوشنبه سی ام بهمن 1396 10:14 ب.ظ نظرات ()
سران امنیتی ایالات متحده : شهروندان آمریکایی از تلفن های هوآوی استفاده نکنند!
سران شش سازمان بزرگ اطلاعاتی آمریکا هشدار داده اند که شهروندان آمریکایی نباید از محصولات و خدمات ارائه شده توسط غول های فن آوری چینی Huawei و ZTE استفاده کنند. براساس گزارش CNBC ، رییس اطلاعات ایالات متحده در روز سه شنبه در جلسه دادگستری اطلاعات سنا حضور پیدا کرده است. این گروه شامل سران FBI، سیا CIA، سازمان امنیت ملی NBA و مدیر اطلاعات ملی DNI بود.

البته این هشدارها چیز جدیدی نیستند. کمیته اطلاعاتی ایالات متحده مدتهاست از کمپانی هوآوی که توسط مهندس سابق ارتش آزادی بخش خلق چین تاسیس شده، هراسناک است و توسط سیاستمداران آمریکایی نیز متهم به وابستگی به دولت چین شده است. این اخطار منجر به ممنوع شدن فعالیت های شرکت هوآوی جهت انعقاد قراردادهای دولت ایالات متحده در سال 2014 شده و اکنون نیز فشار مضاعفی را به این شرکت برای عرضه ی لوازم الکترونیکی وارد کرده است.
گرچه هوآوی در ابتدا به عنوان یک شرکت مخابراتی شروع به کار کرد، اما به سبب ساخت سخت افزار برای زیرساخت های ارتباطی، گوشی های این شرکت در سال های اخیر بسیار موفق بوده اند. هوآوی در سپتامبر گذشته توانسته با بزرگترین سازنده گوشی های هوشمند دنیا یعنی اپل و سامسونگ به رقابت بپردازد و در جایگاه سوم قرار بگیرد.
در حال حاضر قانون گذاران ایالات متحده با ارائه ی لایحه ای، استفاده ی کارمندان دولت از گوشی های کمپانی هوآوی و ZTE را ممنونع اعلام کرده. البته در این حین، این کمپانی ها سکوت نکردند و نظر خود را در این زمینه اعلام کردند. سخنگوی هوآوی به CNBC گفت : "هوآوی از طیف وسیعی از فعالیت هایش در ایالات متحده که توسط دولت این کشور منع شده خود داری می کند. هوآوی توسط دولت ها و مشتریان در 170 کشور در سراسر جهان مورد اعتماد است و هیچ گونه خطر و ریسک سایبری بیشتری در مقایسه با هر فروشنده ی دیگری در زمینه ITC وجود ندارد.
ZTE نیز بیانیه ای را در رابطه با این موضوع منتشر کرد و اظهار داشت: "به عنوان یک شرکت کسب و کار عمومی، ما متعهد به پیروی از تمامی قوانین و مقررات موجود در ایالات متحده هستیم، با اپراتور ها کار می کنیم تا پروتکل های تست دقیق را اعمال کنیم، و با بالاترین استانداردهای تجاری فعالیت نماییم. [...] ZTE به طور جدی امنیت سایبری و حفظ حریم خصوصی را به عهده دارد و همچنان یک شریک قابل اعتماد برای تامین کنندگان ایالات متحده آمریکا، مشتریان آمریکایی و افرادی است که از [...] محصولات ما استفاده می کنند. "
منبع : theVerge